HABER DETAYI

7 Mayıs 2023 10:48

Hastanede örnek uygulama… O hastalar için kapsamlı organizasyon

Hastanede örnek uygulama… O hastalar için kapsamlı organizasyon

Hastanede örnek uygulama… O hastalar için kapsamlı organizasyon

Karasu Devlet Hastanesi kapsamlı bir Çölyak Hastalığı Farkındalık Günü etkinliğine ev sahipliği yaptı. Hastanedeki programa uzman doktorlar, çölyak hastaları, hasta yakınları ve sağlık çalışanları katıldı.

HASTALARIN SORULARINI YANITLADILAR

   Karasu Devlet Hastanesi’nde Kalite Yönetim ve Eğitim Birimi tarafından Çölyak Hastalığı Farkındalık Günü etkinliği düzenlendi. 4 Mayıs Perşembe günü gerçekleştirilen etkinlikte önce bilgilendirmeler yapıldı ardından hasta ve hasta yakınlarının soruları yanıtlandı.

FARKINDALIĞIN ARTMASINDA ÖNEMLİ ÖLÇÜDE KATKI

   Hastane Başhekimi Uzm. Dr. Oğuzhan Bodur yaptığı açıklamada; ’’Ülkemizde Çölyak Hastalığının istatistik verilerinde görülme sıklığı yüzde birdir. Gerçekleştirdiğimiz Çölyak Günü etkinliğinin farkındalık düzeyinin arttırılmasına önemli ölçüde katkıda bulunacağı kanısındayım’’ dedi.

TEK TEDAVİ DİYET

   Programda Kalite Yönetim Birim Personeli Hemşire Gizem Karacıklar tarafından Çölyak Hastalığı hakkında bilgilendirici bir sunum yapıldı. Karacıklar, Çölyak hastalığının şu anda kanıtlanmış tek tedavisinin yaşam boyu tam glutensiz diyet uygulaması olduğunu söyledi.

İŞBİRLİĞİ GEREKMEKTEDİR

   Davetliler arasında yer alan Çölyak dostu Umut Aksoy ise, ‘’Geçmişten Geleceğe Çölyak Hastalığı, Günümüzde Glutensiz Diyetin Sürdürülmesine İlişkin Yaşanan Zorluklar ve Çözüm Önerileri’ başlıklarında katılımcılarla tecrübelerini paylaştı. Aksoy, çölyaklıların yaşam boyunca sağlıklarının korunması ve kendilerini güvende hissetmeleri için okul ve kamu kuruluşlarında gerekli tedbirlerin alınmasına yönelik yöneticiler, öğretmenler, kantin ve restoran işletmecilerinin iş birliğinde olmasının sağlanması gerekmektedir” şeklinde konuştu.

   Uzm. Psikolog Saynur İçyüz Ekşioğlu tarafından da ‘Glutensiz Diyetin Sosyal Yaşamdaki Zorlukları ve Başa Çıkma Yöntemleri’ ile ilgili bilgi dolu bir sunum gerçekleştirildi.

BİRBİRİNDEN LEZİZ HASTALARA UYGUN İKRAMLAR

   Bilgilendirmelerin ardından misafirler arasında yer alan Karasu Koleji anasınıfı öğrencileri ve tüm katılanlara Çölyak hastalarına uygun, birbirinden leziz el yapımı glütensiz ürünler  ikram edildi.

   Katılımcılar, hastane tarafından gerçekleştirilen etkinliğin Çölyak Hastalığı farkındalığı konusunda oldukça verimli olduğuna vurgu yaptı.

TEŞEKKÜR VE BELGE

   Etkinlikte görev alan davetlilere Başhekim Yardımcısı Uzm. Dr. Kübra Kaplanoğlu teşekkür belgesi ve çiçek verdi.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
DarkOrchid